Ateş Kehribar Tesbih

Kehribarın ne kadar güzel ve ne kadar faydalı olduğunu bilmeyen yoktur. Kehribar çeşitlerinden bir tanesi olan ateş kehribar tesbih, farklı bir tarz arayanlar için alternatif bir seçenektir.

Ateş Kehribar Tesbih Çeşitleri ve Özellikleri

Ateş kehribar tesbih aslında gerçek kehribar taşının birebir oyularak boncuğa dönüşmesiyle elde edilen bir taş değildir. Ateş kehribarı, kehribar tozunun fenol, formaldehit ile karıştırılması ile elde edilir. Ülkemizde sıkça tercih edilmesinin sebebi ise karışım farklı renklerdeki boyalarında katılabilmesi ve böylece farklı renklerde kehribar tesbih elde edilebiliyor olmasıdır. Bu yüzden tesbih ustaları ateş kehribar tesbih çeşitleri oluştururken bir çok farklı rengi kullanarak geniş bir renk sıkalası elde etmektedirler. Gerçek tesbih ustalarının elinden çıkan ateş kehribar tesbihler günümüzün en moda erkek aksesuarı haline gelmiştir. Özellikle Osmanlı dizilerinde bu tesbihlere sıkça yer verilmesi tesbihlerin popülerliğini artırmış ve talep görmesini sağlamıştır. Bu yüzden bir çok erkek hediye kombinleri arasında kullanılan tesbih çeşidi ateş kehribar tesbih çeşitleri ile oluşturulmuştur. Ateş kehribar tesbih özellikleri arasında erkekler arasında en çok tercih edilen olması ise üretimi artırmıştır. Damla model tesbihte orjinal kehribar kullanımı daha fazla olmasına rağmen modanın etkisi ile kehribar tesbih denildiğinde akıllara öncelikle ateş kehribar gelmektedir.

Ateş Kehribar Tesbih Nasıl Parlatılır?

Ateş kehribar tesbih kullanıcısı olan birisi zamanla tesbihinin matlaştığını ve ilk günkü parlaklığını kaybettiğini görecektir. Böyle bir durumda tesbih parlatılarak ilk günkü haline ve parlaklığına getirilebilir. Bunun için tesbihi satın aldığınız ustaya götürerek parlatmasını isteyebilirsiniz ya da evde kendiniz parlatabilirsiniz. Ateş kehribar tesbih için evde parlatma yöntemini denemek istiyorsanız bir miktar ispirto kullanmanız yeterli olacaktır. Küçük bir bez yardımı ile tesbihin her boncuğunu ispirto ile silmeniz tesbihin ilk günkü gibi parlamasını sağlayacaktır. Böylece yılda bir defa yapılan bir patlatma işlemi tesbihin ömrünü uzatacaktır.

Ateş Kehribar Tesbih Nasıl Anlaşılır?

Ateş kehribar tesbih sahibi olmak isteyenler ancak orjinal parçanın nasıl anlaşılacağını bilemeyenler öncelikle tesbihdeki renk geçişlerine bakmalıdırlar. Sarıdan kızıla çalan bir renk geçişi en ideal renk geçişi olarak adlandırılmaktadır. Ayrıca parlak ve saydam olması gerekmektedir. Ayrıca gerçek bir ateş kehribar tesbih kumaşa sürtüldüğünde elektriklenmeye neden olur ve saçların, tüylerin bu elektriklenme ile havalanmasına neden olur.

Orjinal Ateş Kehribar Tesbihler

Orjinal ateş kehribar tesbihler ısıya tutulduklarında etraflarına reçine kokusu verirler. Ayrıca bu tesbiplerin kehribarı soğuk deniz ülkelerinden çıkarıldığı için ham maddesi pahalıdır. Bu yüzden orjinal ateş kehribar tesbih fiyatından ayırt edilebilir. En uygun fiyatlı olanı bile bugün 150 tl nin altında piyasaya sürülmemektedir.

Sahte Ateş Kehribar Tesbihler

Sahte kehribar tesbihler genellikle sertleştirilmiş ve taş özelliği verilmiş plastiklerden oluşturulmaktadır. Bu yüzden sahte ateş kehribar tesbih için ısıtılan bir iğneyi boncuğa batırmanız yeterli olacaktır. Sahte olan boncuk plastikten yapıldığı için hemen eriyecektir ve kimyasal koku yayacaktır.

Ateş Kehribar Tesbih Fiyatları

Ateş kehribar tesbih fiyatları kullanılan kehribar oranına göre değişmektedir. Kimi tesbihlerde kehribar oranı fazla tutulmakta kimilerinde ise kimyasal oranı fazla tutulmaktadır. Bu da nihayetinde fiyat farklılığı olarak yansımaktadır. Ateş kehribar tesbihler için oluşturulan fiyat farklılıklarının temelinde yatan sebep bu iken aynı zamanda diğer faktörlerde fiyat farklılığı oluşturmaktadır. Öncelikle tesbihi yapan ustasının biliniyor olması fiyatının yüksek olmasına neden olacaktır çünkü ciddi bir marka değeri taşımaktadır. Ayrıca bu tesbih antika değeri taşıyor ise yada ünlü bir isimden kalmış nadide bir parça ise yine yüksek fiyatlarda satılan bir tesbih olarak bilinir. Ateş kehribar tesbih fiyatları noktasında etkili olan son faktör ise tesbihte başka bir değerli maddenin kullanılıp kullanılmadığıdır. Örneğin kimi ateş kehribar tesbihler altın ya da gümüş detaylarla bezenmektedir. Altın ve gümüş yerine kehribar ile başka değerli taşlar bir araya getirilmektedir. Böyle bir durumda özellikle bir işçilikte söz konusu ise ateş kehribar tesbih oldukça pahalı fiyatlarla satılmaktadır.

Orjinal Ateş Kehribar Tesbih Fiyatları

Orjinal ateş kehribar tesbih fiyatları minumum 150 tl den başlamaktadır. Bunun da sebebi internet satışlarının fazla olması ve yapılan ustasının bilinmemesidir. Ayrıca diğer maliyet düşürücü etmenleride işin içinde olmasıdır. Ancak 150 tl altında satılan bir ateş kehribar tesbih orjinal bir ateş kehribar tesbih değildir ve satıcı aslında dolandırıcıdır. Bu yüzden ismi bilinmeyen yerlerden tesbih alımı yapmaktan uzak durmalısınız.

¤220.00 KDV Dahil
¤280.00 KDV Dahil
¤250.00 KDV Dahil
¤320.00 KDV Dahil
¤250.00 KDV Dahil
¤320.00 KDV Dahil
¤250.00 KDV Dahil
¤320.00 KDV Dahil
¤220.00 KDV Dahil
¤280.00 KDV Dahil
250,00 ₺ + KDV
320,00 ₺ + KDV
¤220.00 KDV Dahil
¤280.00 KDV Dahil
¤220.00 KDV Dahil
¤280.00 KDV Dahil
¤250.00 KDV Dahil
¤320.00 KDV Dahil
¤280.00 KDV Dahil
¤350.00 KDV Dahil
1 2 3 >