Damla Kehribar Tesbih

Damla Kehribar Tesbih denilince Türkiye’de aklınıza gelen ilk marka Elzem Tesbih olduğu için gurur duyuyoruz. Türkiye’de orijinal kehribar modellerinin tek adresi olan Elzem Tesbih tüm modellerindeki usta işçilikli damla kehribar tesbih çeşitleri, en uygun fiyat garantisi ve %100 orijinal ürün avantajıyla sizlere %100 güvenli alışveriş imkanı sunuyor. Her tarza ve her bütçeye hitap eden ürün çeşitliliğiyle aradığınız tüm tesbih modelleri elzemtesbih.com‘da.

Damla Kehribar Tesbih Çeşitleri ve Özellikleri

Kehribar tesbihini özel kılan kullanılan kehribarın kendisine has özelliğidir. Kehribar ise bu özelliğini aslında bir taş olmamaktan almaktadır. Kehribar taşı kırk milyon yıl öncesine dayanan bir hikayeye sahiptir. Damla kehribar tesbih için kullanılan bu taş milyonlarca yıl öncesinde aslında bir ağaç reçinesidir. Aradan yılların geçmesi ile fosilleşerek taşlaşan reçine bugün kehribar dediğimiz taşı oluşturmaktadır. Yeraltından çıkartılması için ise ciddi bir madencilik çalışması yapılmaktadır. Damla kehribar tesbih çeşitleri oluşturulurken kullanılan kehribarın 90’ı Avrupa ülkelerinden çıkartılmaktadır. Özellikle Ukrayna ve Rusya’dan ithal edilen kehribar ile ülkemizde tesbih ustaları gerçek kehribar tesbihleri yapmaktadırlar. Ancak ham maddenin dışardan getiriliyor olması ve değerli bir madde olması ürünün dolar ve Euro kuru ile ülkemize gelmesine neden olmaktadır. Bu durum ise gerçek bir damla kehribar tesbih fiyatının 300 tl ve üzerinden başlayan rakamlarla satılmasına neden olmaktadır. Damla kehribar tesbih özellikleri arasındaki en önemli faktör olan fiyatlarının pahalı olduğu bir tesbih olmasının altında yatan sebep tam olarak ithal ham madde kullanımıdır. Ayrıca ithal edilen kehribarın işlenmiş olarak mı yoksa taş olarak mı ithal edildiği de fiyat farklılığına neden olmaktadır.

Damla Kehribar Tesbih Nasıl Renk Değiştirir?

Damla kehribar tesbih direk olarak orijinal kehribar taşının kullanılması ile yapıldığında ne kadar uzun süre kullanılırsa kullanılsın renk değiştirmez. Renk değiştiren olarak bilinen ve aslında kullanıcılarını da bu özelliği ile cezbeden kehribar tesbihte taşın kendisi değil tozu kullanılmaktadır. Renk değiştiren kehribar tesbih için kehribar toz haline getirildikten sonra bazı kimyasallar ile karıştırılır. Sonrasında elde edilen karışım dondurularak boncuk haline getirilir. Bu boncukların bir araya getirilmesi ile yapılan kehribar tesbih zamanla kullanıldıkça renk değiştirir ve sarıdan kızıla çalan bir renk alır. Daha uzun süre kullanılan bir tesbih ise tamamen kırmızıya dönüşür. Ayrıca tesbihin renk değiştirmesinden etkili olan en önemli erken ise güneş ışığıdır. Güneş ışığı renk değiştirme sürecini daha da hızlandırmaktadır.

Damla Kehribar Tesbih Çektikçe Renk Değiştirir Mi?

Damla kehribar tesbih kullanıldıkça renk değiştirir ancak bunun için teshibin kehribar tozundan yapılması gerekmektedir. Çünkü kehribar tesbih kullanıldıkça sahibinin elinde yer alan ter, tuz, toz ve diğer maddeler ile tepkimeye girer. Ayrıca güneş ışığı ve diğer hava faktörlerinin de birleşmesi ile tepkime sonucunda tesbih zamanla renk değiştirmektedir. İlk başlarda sarı renkte olan tesbih ara geçiş döneminde sarıdan kızıla döner. Sonrasında ise tamamen kırmızı olur.

Damla Kehribar Tesbih Bakımı Nasıl Yapılır?

Damla kehribar tesbih sahibi olan birisi tesbihi uzun yıllar kullanmak istiyorsa öncelikle kimyasallardan uzak tutmalıdır. Çünkü her doğal maddenin vermiş olduğu tepki gibi kehribar taşı da kimyasal etkilere olumsuz tepki verir ve hemen deforme olabilir. Bu yüzden damla kehribar tesbih sahibi birisi tesbihi sabunlu suyla ya da deterjanlı suyla yıkanmamalıdır. Temizlik için saf su kullanımı yeterli olacaktır. Ayrıca tesbih sahibi kimyasal reaktörlerin fazla olduğu bir ortamda çalışıyor ise tesbihini bu ortamlara sokmamalıdır. Örneğin boya atölyesi, ilaçlama atölyesi gibi. Damla kehribar tesbih için kullanıcısı aynı zamanda güneş ışığının giremeyeceği doğal ağaçtan yapılmış bir saklama kutusu alırsa tesbihin ömrünü uzatabilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken detay kutunun cilalanmamasıdır. Aksi takdirde ciladaki kimyasal tesbihe zarar verebilir.

Damla Kehribar Tesbih Fiyatları

Damla kehribar tesbih fiyatları kullanılan kehribarın kalitesine göre değişmektedir. Kaliteli bir kehribar taşı homojen halkalara sahiptir ve sarı renktedir. Ayrıca en kaliteli olanlarının içerisinden havyan fosilleri bulunmaktadır ki fosilli kehribardan yapılan damla tesbih fiyatları oldukça yüksektir. Damla kehribar tesbih fiyatları noktasında ham maddenin kalitesi kadar işleyen elinde kalitesi önemlidir. Kaliteli bir tesbih ustasının yapmış olduğu tesbih fiyatı ile henüz çırak olan bir ustanın yapmış olduğu tesbih aynı fiyata satılmamaktadır. Ayrıca tercih edilen tesbihte gümüş detayların olması da fiyat farklılığına neden olmaktadır. Bu gümüş detayların kazaz işçiliği ile oluşturulması da yine fiyat farklılığı yaratmaktadır. Özetle damla kehribar tesbih fiyatları için etkili olan dört etken; kullanılan ham maddenin kalitesi, tesbihi işleyen ustanın kalitesi, gümüş detay ve gümüş detay işçiliğidir.

¤1,600.00 KDV Dahil
¤2,200.00 KDV Dahil
1