Doğal Taş Tesbih

Doğal taşların insan hayatındaki etkileri bilinmeye başlandığı andan itibaren, hem aksesuar hem de şifa olarak kullanılmaya başlanmıştır. Doğal taşların pozitif etkilerine inanan insanlar, bunları üzerlerinde bulundurmaktadırlar. Bu doğal taş tesbihler günümüzde aksesuar olarak kullanılmaktadır. Bunların en önemlisi de doğal taştan yapılan tesbihlerdir.

Doğal Taş Tesbih Çeşitleri ve Özellikleri

Doğal taş tesbihler yeşim taşı, firuze taşı, akik taşı, kehribar taşı, oltu taşı, lüle taşı, ametist gibi taşlardan yapılırlar. Her bir taşın kendisine özgü karakteristik özellikleri vardır ve bununla birlikte her bir taşın yaymış olduğu şifa farklıdır. Bu yüzden doğal taş tesbih tercih ederken dikkat edilmesi gereken en önemli detaylardan birisi taştan beklenen şifadır. Doğal taş tesbihlerden gelen şifaları sıralayacak olursak firuze taşından yapılan tesbihlerin kalp rahatsızlıklarına iyi geldiğine inanılmaktadır. Ayrıca bu taşın bir diğer adı Turkuaz olmakla birlikte sadakat ve dostluğu temsil eden bir taş olduğu için iyi bir hediyelik tesbih olarak bilinmektedir. Bir diğer doğal taş tesbih çeşitleri olarak bilinen yeşim taşından yapılan tesbihlerin ise toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olduğuna inanılmaktadır. Ayrıca bu taşın duygu durumu dengelemesine de iyi geldiği bilindiği için çabuk sinirlenen erkeklere hediye edilebilecek bir tesbih olduğu söylenebilir. Mercan taşından yapılan tesbihler ise genellikle sedef hastalarının kullandığı tesbihlerdir. Dikkat bozukluğu olan kişiler içinde önerilen bu tesbih çeşidi aynı zamanda saflığın ve dengede olmanın temsili olarak bilinir. Doğal taş tesbih özellikleri hem şifa hem de karakteristik özellikleri ile farklı kullanım amaçları sunmaktadır. Buraya kadar ki taşlarda da gördüğümüz üzere bu özellikler ile bezeli olan tesbihler aynı zamanda da sahibi ile özdeşik olmaktadır. Doğal taş tesbih özellikleri konusuna devam edecek olursak akik taşından yapılan bir tesbih düzgün çalışan bir metabolizma hediye eder sahibine. Gerginliğin ve stresin azalmasına yardımcı olan bu tesbih yoğun ve stresli bir iş hayatı olan kişiler için önerilmektedir. Ayrıca ametist taşından yapılan bir tesbihinde aynı şekilde stresli bir işe sahip olan kişilere önerildiği bilinmektedir. Nitekim ametist taşı yatıştırıcı bir etkiye sahiptir ve aynı zamanda bağışıklık sistemine iyi gelmektedir. Kehribar taşından yapılan bir tesbihin ise boğaz ve tiroidlere iyi geldiği bilinmektedir. Bu bölgelerdeki enfeksiyonlara karşı koruyucu bir etkisinin olduğuna inanılmaktadır.

Doğal Taş Tesbih Nasıl Yapılır?

Gerçek bir doğal taş tesbih sadece ve sadece tesbih ustalarının elinden çıkar. Nitekim taşların işlenmesi fabrikasyon bir sürece tabi tutulamaz çünkü doğal taşlar çok pahalıdır ve bunun için seri üretim yapılamaz. Bu yüzden tesbih ustları gerçek olarak nitelendirilen tesbihleri doğal taşlardan yaparlar. Öncelikle tesbihin yapılacağı doğal taşı seçerler ve bunun hammaddesini satın alırlar. Satın alınan doğal taş ilk başta işlenmiş olmadığı için sıradan bir taş gibi görünür. Ancak tesbih ustası ilk aşamada doğal taşı işleyerek görünmesini istediği son haline çevirir. İlk aşama bittikten sonra ise doğal taş tesbih yapmak için usta tesbihin modelini ve boncuğun modelini tasarlar. Boncuk modeli sığırcık, küre, kapsül, beyzi,arpa ya da damla olabilir. Boncuk seçinmini yaptıktan sonra her bir boncuğu elinde işleyerek tornadan geçirir ve birbiri ile orantılı düzgün boncuklar elde eder. Ardından boncukların tesbih ipine dizilme aşaması gerçekleştirilir. Ancak bu aşamaya geçmeden önce boncukları işlediği gibi teshibin imamesini de tesbih ustası kendisi işler. Ardından doğal taş tesbih çeşitleri arasında hangi modeli belirlemiş ise son halini vermek için ipe dizer. Bu aşamada tesbih ustası hazırladığı tesbihi gümüş örgü sanatı olan kazaz işçiliği ile birleştirmek istiyorsa püskül kısmına gram ayarı olan ince bir gümüş telden yapılmış bir kazaz püskül işler. Son olarak bütün parçaları bir araya getiren tesbih ustası doğal taş tesbih yapımını tamamlamış olur. Kimi ustalar tamamladıktan sonra yedek imame ve yedek püskül seçeneğini de tesbih ile hazırlar ve müşterisi için hazır hale getirir. Böylece ustanın elinden çıkan tesbih artık sahibi için kullanıma hazırdır.

Doğal Taş Tesbih Nasıl Anlaşılır?

Doğaltaş tesbih ile gerçek olmayan tesbih arasındaki farkı anlamak için tesbihte kullanılan taşı test etmek gerekmektedir. Bugün bir çok sahte üretici doğal taşların pahalı olmasından dolayı sahte taş imalat eden yerlerden ürün alarak tesbih oluşturmakta ve gerçek doğal taş gibi satmaktadır. Örneğin kehribar taşı ile yapılmış olan doğaltaş tesbih çeşitleri için uygulanabilecek en basit test boncuğu ateşe tutmaktır. Çünkü gerçek kehribar 375 dereceye kadar ateşe dayanır. Ancak sahte boncuk ateşe tutulduğu anda yanmaya başlar ya da erimeye başlar. Ayrıca gerçek kehribar ateşe tutulduğunda reçine kokusu verir ancak bugün sahte üretici reçine esansı katarak aynı etkiyi oluşturmaktadır. Gerçek doğal taş ile sahte taş arasındaki en temel fark yukarıda da bahsettiğimiz gibi taşı ateşe tutmaktır. Çünkü sahte olan kimyasallardan yapıldığı için ateşe tepki verecek ve plastik bir koku yayacak ya da eriyecektir. Ancak gerçek doğal taş tesbih özellikleri için söyleyeceğimiz ise bu durumun tam tersidir. Doğal taşlar kolay yanmazlar ve kehribar haricinde ısıya karşı yaymış oldukları bir kokuları yoktur.

Doğal Taş Tesbih Boncuğu

Doğal taş tesbih boncuğu doğru işlendiği takdirde koleksiyonluk parçalar denilen tesbihler ortaya çıkmaktadır. Ancak kaliteli bir tesbih ustasının elinden çıkmayan doğal taş tesbih boncuğu her biri farklı olarak yapılan, orta deliklerinin eşit büyüklükte ve eşit yerlerde olmadığı, pürüzlerin ve eğriliklerin olduğu boncuklardır. Böyle bir durumda boncuğun doğru işlenmemiş olması tesbihin değerini düşürmektedir. Ancak doğru işlenen boncuklardan yapılan tesbihler ise mükemmel bir işçilik içerdikleri için nadide parçalar olarak adlandırılmaktadır.

Doğal Taş Tesbih Fiyatları

Doğal taş tesbih fiyatları kullanılan doğal taşın değerine göre değişmektedir. Örneğin kehribar taşı her ne kadar değerli bir taş olsa da zümrüt taşı ile yarışamaz. Bu yüzden zümrüt taşından yapılan ve gerçek bir ustanın elinden çıkan doğal taş tesbih fiyatları paha biçilemez değerdedir ve ancak zengin insanların koleksiyonlarında yer alan nadide bir parçadır. Zümrüt ya da yakut kadar olmasa da diğer doğal taş tesbihler de klasik tesbihlere nazaran pahalıdır. Piyasa da ise bu fiyat farklılığı oldukça fazladır. Bir kehribar tesbih 300 tl den başlayan fiyatlarla satışa sunulmaktayken 5 bin tl lere varan rakamlara da ulaşabilmektedir. Doğal taş tesbih fiyatları noktasında terazinin ayarının bu kadar fazla olmasındaki bir diğer etmende tesbihte gümüş işçiliğinin olup olmamasıdır. Gümüş işçilikte aynı zamanda tesbihin değeri artırmaktadır. Son olarak ise doğal taş tesbih fiyatları çıktığı ustanın eline göre farklılık içermektedir. Dünya çapında nam salmış bir tesbih ustasının elinden çıkan tesbih fiyatı ile adı bilinmeyen ve çırak olan bir ustanın elinden çıkan tesbihin fiyatı aynı değildir.

Değerli Tesbih Taşları

Değerli tesbih taşları konusunda başı çekecek taşları sayacak olursak kehribar, akik, yeşim taşı, Lapis taşı,prinayt, ametist, kaplangözü, firuze, oniks, yıldız taşı, mercan gibi doğal taşları sayabiliriz. Ayrıca değerli tesbih taşları arasında çok nadide olarak adlandırabileceğimiz zümrüt ve yakut taşları da yer almaktadır. Ancak bunlar bir iki parça koleksiyonda bulunmaktadırlar. Bu taşların her birisi değerli olmakla birlikte birebir orjinal taşın mı yoksa taşın tozunun mu kullanıldığı da önemlidir. Bu iki fark fiyat farklı olarak yansımaktadır.