Hematit Tesbih

Tesbih yapımında kullanılan diğer bir doğal taş, kan taşı olarak da bilinen hematit taşıdır. Bu taş, demirin önemli kaynaklarındandır, çelik üretiminde kullanılır. Bu taşa, doğada bolca rastlanır. En eski uygarlıklardan, günümüze kadar kullanımı devam etmektedir. Narin ve kristal yapısı dolayısıyla, dikkatlice şekillendirilmelidir. Hematit tesbih modelleri, doğal taş sevenlere hitap edecek türdendir. Doğanın iyileştirici gücüne inananlar için hematit tesbih, hoş bir alternatiftir. Özellikle doğal taştan tesbih koleksiyonu yapan kişiler için, tercih edilebilir. Hematit tesbihler, özel günler için hediyelik olarak da düşünülebilir. Hediye verilecek kişiye uygun olarak tesbihin püskülüne bazı işaretler eklenebilir. Örneğin kişinin isminin ilk harfi, Osmanlı tuğrası, çift başlı kartal gibi. Ayrıca altın kaplamadan hoşlananlar, gümüş kakmaları sevenler için de tasarımlar mevcuttur. Görüldüğü gibi günümüzde tesbihler sıradan olmaktan çıkmış, yaratıcı tasarımlarla, insanların beğenisine sunulmuştur. Tesbihler kimi kullanıcıları için, kişiliklerinin bir parçası olmuştur. Ayrılmaz bir bütün oluşturan bu ürünler de elbette, kişiliğe en uygun biçimde seçilmelidir. Tesbih üretiminde birçok unsura dikkat eden tesbih ustaları, elbette doğanın nimetlerinden de yararlanmaktadırlar. Hematit taşı da bunlardan biridir. Doğal taşlara hayatımızda fazlaca yer verdiğimizi düşünürsek, tesbihte ana madde olmaları anlaşılır olacaktır.


Hematit Taşı Tesbih Fiyatları

Hematit taşı, ülkemizde bolca bulunur. Dolayısıyla, hematit taşı tesbih fiyatları çok yüksek değildir. Farklı ürün seçenekleri içerisinden, ihtiyaca uygun olan seçilebilir. Ayrıca maliyet, farklı soruların cevaplarına göre değişecektir. Püskül maddesi ne olacak? Süslemede hangi işlemeler kullanılacak? Kararma yapmayan metal kullanılacak mı? Bu ve bunun gibi sorulara verilecek cevaplar, hematit taşı tesbih fiyatlarını belirleyecektir. Ürünün niteliği, işçiliğin ne kadar zaman aldığı, kullanılan diğer materyalle, fiyatlandırmada etkili olacaktır.


Hematit Tesbih Özellikleri

Hematit taşı, narin bir taştır. Bu nedenle ustalıkla şekillendirilmelidir. Hematit tesbih hazırlanması, özenli bir çalışma gerektirir. Kırılgan bir yapısı olduğundan, dikkatli olunmalıdır. Kırmızı, siyah, gri, sarı, kahverengi gibi renklerde bulunurlar. Hematit taşının sağlığa faydaları vardır. Dolayısıyla hematit tesbih özellikleri de, bunun etrafında şekillenecektir. Bu faydaları şöyle sıralayabiliriz.

- Hematit taşı, vücuttaki negatif enerjiyi alarak rahatlamaya yardımcı olur.

- Kan dolaşımını düzenler.

- Dalağın çalışmasına yardımcı olur.

- Bel soğukluğuna karşı savaşır.

- Saçları gürleştirir.

Yukarıda da saydığımız gibi, tesbih deyip geçmek doğru olmaz. Cebimize sığabilecek kadar küçük bir nesnenin, bize sağladığı yararlar fazlacadır. Hematit tesbihler geniş renk seçeneği ile bize alternatif sunarken, sağlıklı yaşam programımıza da destek olur.