Katalin Tesbih

Katalin, üretimine 1927 yılında, Amerika Birleşik devletlerde başlanmış saydam ve yarı saydam bir maddedir. Bazı özellikleri nedeniyle kehribara benzetilir. Katalin ısıya dayanıklı bir maddedir. Bilardo topları, katalinden üretilmiştir. Bilardo topları dışında ev eşyaları, biblo, süs eşyalarının üretiminde de kullanılmıştır. Isındıkları zaman etrafa fenolik bir koku saçarlar. 1950 yılından sonra üretiminin durduğu, bugün üretilen katalinlerin sentetik olduğu söylenmektedir. Bu değerli madde, tesbih yapımında da kullanılmıştır. Katalin tesbih modelleri, saydam dokularıyla, güzel bir görüntü oluşturmaktadırlar. Yüksek kaliteli ürünlerdir. Katalinlerin şeffaf olması, onları renklendirmeye müsait hale getirmiştir. Çeşitli renklerde üretilirler. Katalin tesbih, farklı tasarımlara açık olmasıyla ve çarpıcı renklere bürünebilmesiyle öne çıkmıştır. Çeşitlendirilmesi kolay ve çalışılması zevklidir. Büyük ve küçük boy, istenilen ebatta katalin tesbih çeşitlerine sahip olmak mümkündür. Hafif olması sebebiyle, günlük kullanıma uygundur. Zarif bir hediyeliktir. Koleksiyonerler için de değerli bir üründür. Sade tasarımların yanında, koleksiyonuna renk katmak isteyenler için de, iyi bir seçenektir.

 

Katalin Tesbih Fiyatları

Katalin, Osmanlı döneminde de kullanılan, değerli ve kaliteli bir materyaldir. Bu nedenle katalin tesbih fiyatları 300 ile 3.000 TL arası değişmektedir. Dayanıklı ve göz alıcı ürünlerdir. Fiyatı da, maliyeti ve kalitesi ile doğru orantılıdır. Fiyatlar, kullanılan malzemelere ve özel isteklere göre değişmektedir. Kadim katalin denilen maddeden üretilen tesbihler normal katalinlere göre, biraz daha yüksek fiyatlı olabilmektedirler.

 

Katalin Tesbih Nedir

Katalin, 1930’lu yıllardan beri faklı sektörlerde kullanılmaktadır. Yaydığı koku ve çekim için elverişli olması, katalin tesbih üretimini de artırmıştır. Mavi, pembe, gül kurusu, mor, yeşil, turuncu gibi canlı renklerde üretilirler. Ustalar, genellikle Alman ve Çekoslovak katalin tesbih modelleri tercih etmektedirler. Katalin tesbihler, şeffaf görünümleriyle, boyandıkları rengi çok güzel yansıtırlar. Dokuları parlaktır. Genelde el işçiliğine dayanırlar. Müşterilerin seçimine göre özel kutusu ve ustanın kaşesi ile birlikte teslim edilebilir. Katalin kehribar, diğer tesbih çeşitlerinden biridir. Bilindiği üzere kehribar, tesbih yapımında çokça kullanılan bir taştır. Kehribarın antik çağlardan beri süregelen, otantik bir yönü de vardır. Osmanlı tesbihlerinde de çokça tercih edilmiştir. Vücudu negatif enerjiden arındırdığına inanılır. Katalin gibi ısıya son derece dayanıklıdırlar. Sıkma katalin kehribar tesbih, damla kehribar katalin tesbih, tesbih ustalarının çalıştığı türlerden bazılarıdır. Kehribarın renk değiştirme özelliği vardır. Uzun süre elde çekilen katalin kehribar tesbih, zamanla farklı renk alarak parlayacaktır. Böylece sahip olduğunuz katalin kehribar tesbih eskimeyecek, aksine yenilenecektir.