Kehribar Tesbih

Öncelikle “ Kehribar Nedir? “ sorusunu cevaplayalım. Kehribar; milyonlarca yıl öncesindeki ölü ağaçların fosilleşmiş bir reçinesidir. Öyle ki; tarih öncesi yaşamış canlıların ( böceklerin ) kalıntılarını içerisinde taşımaktadır. İnsanların yüzyıllardır süregelen denizlerden, bataklıklardan ve akarsulardan topladıkları bu fosiller, doğanın insanlığa bir armağanıdır. Fosilleşmiş reçinelerin, ustaların elinden özenle geçirilerek tesbih haline getirilmesi; hem sağlık hem de stres atmak açısından insanlar tarafından vazgeçilmez bir hale gelmiştir. Kehribar tesbihler içerisinde en kıymetli olanı fosilli kehribar tesbihler kategorisidir. İçerisinde ne kadar çok fosilleşmiş böcek barındırırsa, kehribar tesbihin değeri de o kadar artmaktadır.

Kehribar Çeşitleri ve Özellikleri

Kehribar şifalı özellikleri ile bilinen bir çeşit doğal taş olmakla birlikte bir çok farklı çeşidi bulunmaktadır. Her bir çeşidinin rengi ve enerji alanı farklı olmakla birlikte vermiş oldukları şifa etkileri de farklıdır. Kehribar çeşitleri farklı takı ve tesbihlerde kullanılmakla birlikte ev aksesuarları yapımında da tercih edilen doğal taşlardandır. Sıkma kehribar, ateş kehribar, damla kehribar, fosilli kehribar gibi bir çok türünün bulunduğu kehribar taşı özellikle tesbih yapımında çok tercih edilmektedir. Sıkma kehribar, kehribar tozunun başka maddeler ile karıştırılması ile elde edilen bir çeşittir ve kullandıkça renk değiştirme özelliğine sahiptir. Ateş kehribar ise lal taşı ile elde edilen bir çeşididir. Araştırmalara göre cinsel gücü artırması ve yaratıcılığı artırması ile bilinmektedir. En orijinal olan kehribar ise damla kehribardır ve sakinleştirme özelliğine sahiptir. Fosilli kehribar ise içerisinde hayvan fosilleri bulundurur ve çok nadir olan bir çeşittir.

Kehribar Çeşitleri Arasındaki Fark

Kehribar ağaç reçinesinin yıllar içerisinde fosilleşerek taşlaşması ile oluşan bir doğal taş türüdür. Bu yüzden her bir ağaç reçinesinin işlenmesi, kendisine özgü özellikler taşıması farklı çeşitlerinin oluşmasına neden olmaktadır. Özellikle tesbih yapımında kullanılan çeşitleri arasındaki farklarının merak edildiği kehribar tesbihler 4 farklı çeşit bulunmaktadır. Bunlardan ilki sıkma kehribar tesbihtir ki kehribar tozunun diğer katkı maddeleri ile karıştırılıp boncuğa çevrilmesi ile elde edilir. Burada kullanılan kehribar saf olmadığı için genellikle diğer kehribar tesbihlerden daha uygun fiyatlıdır. Damla olarak bilinen kehribar çeşidinden yapılan tesbih ise en saf olan taştan yapılmıştır ve şifalı taş olarak bilinir. Şifa etkisinin sakinleştirme olduğu bilinen bu taş ile yapılan tesbihler genellikle sinirli kişiler için önerilmektedir. Ateş kehribar ise cinsel gücü artırma ve yaratıcılığı artırmaya yardımcı olduğu ve de iyi geldiği düşünülmektedir. Ancak ateş kehribar rengini sıkma kehribar gibi katkı maddesinden alır fenol madde ile karıştırılarak oluşturulur. Fosil kehribar ise içerisinde hayvan fosilleri bulundurduğu için çok nadir olarak bulunur ve aslında sadece özel tesbih koleksiyoncuları tarafından tercih edilir. Nitekim nadir bulunması ücretlerinin de fazla olmasına neden olmaktadır. Ayrıca bu da tıpkı damla kehribar gibi hiç bir katkı maddesi içermez ve yapımında kullanılan her hangi bir kimyasal madde bulunmamaktadır.

Kehribar Çeşitleri Nasıl Anlaşılır?

Her türlü derde şifa olarak bilinen kehribar farklı çeşitlere sahiptir ve her bir çeşidi anlamanın ise basit yöntemleri vardır. Örneğin damla kehribar olarak bilinen tesbihlerde kehribar herhangi bir işleme maruz kalmaz. Burada kullanılan taş tamamiyle reçine rengi olan sarı renge sahiptir. Sıkma olarak bilinen çeşidinde ise tesbih zamanla renk değiştirir. Açık sarıdan kızıla doğru bir renk değiştiren bu taşta reçine tozu kullanımı ve katkı maddesi kullanımı bulunmaktadır. Ateş kehribarda ise taşın rengi ismini aldığı gibi ateş kırmızısı olmaktadır. Bu taşı kırmızı olması ile kullanılan maddenin kırmızı olması ile alakalıdır ve istenildiğinde sarı, mavi yeşil gibi renkleri de oluşturulabilir. Son olarak ise fusilli kehribar taşında hayvan kalıntıları olduğu için taşın rengi şeffaf ve parlak değildir. İçerisinde farklı fosillerin olduğu gözle görülür. Aslında bu bahsedilen bu kehribar taşı çok nadir bulunmaktadır ve sadece koleksiyoncularda yer almaktadır.

Kehribar Tesbih Modelleri

Kehribar taşı şifalı doğal taşlar olarak bilindikleri için bazı hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Bu yüzden de hastalığa sahip olan kişiler kendilerine en uygun kehribar tesbihleri tercih etmektedirler. Kehribar tesbih modelleri oluştururken ise kullanılan taşın çeşidi, gümüş detay kullanılıp kullanılmadığı, imame özelliği, kazaz işçiliğinin bulunup bulunmadığı gibi bir çok farklı detay bulunmaktadır. Özellikle farklı ülkelerden gelen misafirler için dikkat çekici bir süs eşya olarak nitelendirilen kehribar tesbih çeşiteri birçok yabancı ülkeye de ihraç edilmektedir. Kehribar rengi sahip olduğu farklı renkler ile birlikte farklı tesbih modelleri oluşturmak için önemli bir detay olmaktadır. Sarı kehribar rengi, kırmızı kehribar rengi, mavi ve yeşil kehribar rengi gibi birçok renk model oluşturmak için de önem taşımaktadır. Ayrıca tesbih modellerinde en dikkat çekici detaylar imameler üzerinde oluşturulmaktadır ve tesbih modelleri bu farklılıklar ile ortaya çıkmaktadır.

Kehribar Tesbih Kesimleri

Kehribar tesbih çeşitlerini oluşturan en önemli detaylardan biriside boncuklarının kesim çeşitleridir. Her bir tesbih için farklı boncuk kesimleri oluşturulurken bunlara da kendilerine özgü ve yapımlarına özgü isimler verilmektedir. Tesbih modelleri oluşturulurken ise özellikle kehribar yataklarından çıkan kehribar kalitesinin iyi olması gerekmektedir. Bu bağlamda kehribar yataklarının 90’ı Avrupa ülkelerinde bulunmaktadır. Bu yüzden kehribar tesbih modelleri oluşturulurken ham maddenin dışardan alınmış olması tesbihin fiyatını artırmaktadır. Özellikle bu yataklar Ukrayna, Romanya, İsveç, İngiltere gibi ülkelerde bulunmaktadır ve dolar ile euro üzerinden ham madde alımı yapılmaktadır.

Arpa Kesim

Görüntüsü itibari ile arpaya benzediği için arpa kesim olarak adlandırılan bu kesim çeşidinde her renkten kehribar kullanılmaktadır. Tesbih olan kehribar bu aşamada sıkma tesbih olarak da bilinmektedir ve kimi kaynaklarda arpa kesim sıkma kehribar olarak adlandırılmaktadır. Sıkma kehribar ise kehribar tozu ile kimyasal maddenin karışması ile arpa şeklinin verilmesi ile oluşturulur.

Kapsül Kesim

Kapsül kesimde ise tesbih boncuklarının kesimi hap kapsüllerine benzemektedir. Genellikle sıkma kehribardan yapılır ve kehribar tozunun sahip olduğu homojenize olma özelliği ile taş kadar katı boncuklar elde edilir. Böylece kalıba sokulan her bir sıvılaştırılmış madde donma işlemine tabi tutularak kapsül kesim boncuklar oluşturulur.

Sığırcık Kesim

Aslında yuvarlak kesim olarak da bilinir ve klasik bir kesim olarak tabir edilir. Gümüş detaylarla birleştirildiği gibi kazaz işçiliği ile de bir araya getirilebilir. Böylece kehribar taşı başka bir modele daha bürünmüş olur.

Damla Kesim

Genellikle gerçek kehribardan yapıldığı bilinir ve sarı renkte doğal bir kehribar tesbih olarak bilinir. Damla kesimde kullanılan taş şifalı taş olarak bilinir ve kadınların takı tasarımlarında da kullanılır.

Beyzi Kesim

Beyzi kesim model için de kehribar tozu diğer kimyasal maddeler ile birleştirilir ve istenilen renkte tesbihlerin oluşturulması sağlanır. Sığırcık kesimin bombeli hali olarak da bilinen model farklı boncuk tarzı tercih edenler için oluşturulmuş bir kesimdir.

Küre Kesim

Küre kesim tesbih hem kehribar tozu ile hem de doğal taş kehribar ile oluşturulmaktadır. Klasik bir model olarak bilinen bu kesim tarzı tesbih modellerinin her bir farklı türünde tercih edilmektedir. Kullanım kolaylığı sağlayan bu model sahip olduğu bu özellikle ile tercih sebebidir.

Kehribar Tesbih Fiyatları

Her bir kehribar tesbih fiyatı tesbihin sahip olduğu taşın kalitesi ve kullanılan maddeye bağlı olarak değişmektedir. Örneğin fosilli kehribardan yapılan bir tesbih oldukça özel bir taştan yapılmıştır ve fiyatı yüksek olacaktır. Ayrıca bu tesbih gümüş detaylar ile tamamlandığında kullanılan gümüşün ayarına göre tesbih fiyatı artacaktır. Yine aynı şekilde kazaz işçiliğinin uygulanması da fiyatların artmasına neden olacaktır. Kehribar yataklarının 90ı yurtdışında bulunduğu için tesbih fiyatları dolar ve euro kuruna bağlı olarak değişmektedir.

Kehribarın Kilosu Kaç Para?

Gerçek bir kehribar kilosu ile kehribar tozu kilosu hakkında fiyat farklılıkları bulunmaktadır. Kehribar fiyatları dolar ve euro bazında değişiklik göstermekle birlikte en uygun kehribar kilosu fiyatını Rusya vermektedir. İlk satıcılardan kilosu 500 ile 700 dolar arasında değişen bir fiyat aralığında kehribar satın almak mümkündür.

İşlenmiş Kehribarın Fiyatları

İşlenmiş kehribar, doğal halinden arındırılarak kehribarın doğal taş haline dönüşmüş şeklidir. Bu tıpkı şeker pancarı ile şeker arasındaki fark gibidir. İşlenmiş kehribar için satıcılar belli bir kimyasal kullandıkları için ve hem malzeme hem de işçilik harcadıkları için ham halinden daha farklı bir fiyat sunmaktadırlar. İşlenmiş kehribar bugün şifalı taş olarak bilinen kehribar taşının kendisi olduğu için 5 bin ile 7 bin arasında bir fiyat listesi oluşmaktadır.

¤120.00 KDV Dahil
¤180.00 KDV Dahil
¤100.00 KDV Dahil
¤180.00 KDV Dahil
¤220.00 KDV Dahil
¤280.00 KDV Dahil
¤250.00 KDV Dahil
¤320.00 KDV Dahil
¤250.00 KDV Dahil
¤320.00 KDV Dahil
¤220.00 KDV Dahil
¤280.00 KDV Dahil
¤250.00 KDV Dahil
¤320.00 KDV Dahil
¤250.00 KDV Dahil
¤320.00 KDV Dahil
¤220.00 KDV Dahil
¤280.00 KDV Dahil
250,00 ₺ + KDV
320,00 ₺ + KDV
220,00 ₺ + KDV
290,00 ₺ + KDV
250,00 ₺ + KDV
320,00 ₺ + KDV
¤270.00 KDV Dahil
¤340.00 KDV Dahil
1 2 3 4 >