Sıkma Kehribar Tesbih Modelleri

Tarihi 1800’lere kadar dayanan sıkma kehribar taşları, eski Avrupa ülkelerinde kullanılmasına karşın ülkemizde daha çok tesbih ve süs eşyası yapımında kullanılmıştır. Kehribarın çeşitlerinden olan sıkma kehribar tesbih, Eski Osmanlı dönemlerinde tesbih ustaları tarafından çokça kullanılmakta ve devrin büyüklerine, padişahlarına, sultanlarına takdim edilmekteydi. Sıkma kehribar tesbihlerin en çok rağbet gören özelliği ise tesbihi çektikçe, yani tesbih ısındıkça renk değiştirilebilir olmasıdır. El becerisi ve emek harcanarak yapılan sıkma kehribar tesbih modelleri bu yüzden değeri yüksek ve pahalı aksesuarlar arasında yer almaktadır. Birçok erkeğin yanında taşıdığı tesbihler, farklı model ve tasarımlarla yeni bir sektörün oluşmasını sağlamıştır. Sıkma kehribar tesbihler, ustasının kendi zevkine ve yeteneğine bağlı olarak birbirinden farklı kesimleri ve çeşitli tonlardaki renkleriyle bizlere sunulmuştur.
Sıkma kehribar tespih modellerinin büyük bir kısmının tanesi beyzi kesim olarak yapılmaktadır. Bunun nedeni tesbihin çekimini kolaylaştırmak ve ele oturmasını sağlamaktadır. Ancak tesbihin taş (tane) şekli tamamiyle kullanıcının kendi zevkine göre olduğu için beyzi kesimin yanında, arpa kesim, kapsül kesim, kesme, küre kesim şekilleri de mevcuttur. Erkeklerdeki tesbih aşkı birçok tasarımcıyı harekete geçirmiştir. Yeni bir iş sahasının açılmasını sağlamıştır. Değişik püsküller, imameler ya da tanelere isim yazılarak kullanılması sıkma kehribar tesbih modelleri açısından ne kadar ileri gidildiğinin kanıtı olmaktadır. Sıkma kehribar tesbihler sanılanın aksine kehribar tozlarının birleşmesiyle yapılmazlar. Kehribar ile başka bileşenlerin bir araya gelmesiyle oluşturulan kıymetli bir tesbih çeşitidir.

Sıkma Kehribar Tesbih Fiyatları

Sıkma kehribar tesbih fiyatları, ustasının işçiliğine, kullandığı malzemeye, yaptığı dolgu tanesine ve taşın kalitesine göre farklılık göstermektedir. Uygun fiyatlardan başlayan sıkma kehribar tespihler olduğu gibi özel tesbihler olarak nitelendirdiğimiz koleksiyonluk olan modelleri de olduğu için yüksek fiyatlıları da mevcuttur. Bu nedenle sıkma kehribar tesbih fiyatlarını belirleyen en önemli unsur, ustasının tespih yapımında kullandığı malzeme ve işçiliktir.
Osmanlı sıkma kehribar olarak nitelendirdiğimiz eski zamanlardan kalma yani tarihin izlerini taşımakta olan kehribar tesbih modellerine de sayfamızdan  en uygun fiyatlarla sahip olabilirsiniz. Sıkma kehribar fiyatları tesbihin işçiliği ve kullanılan malzemeye göre belirlendiği için kendinize en uygun sıkma kehribar modelini bulabilirsiniz.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... 22 >