Sıkma Kehribar Tesbih

Tarihi 1800’lere kadar dayanan sıkma kehribar taşları, eski Avrupa ülkelerinde kullanılmasına karşın ülkemizde daha çok tesbih ve süs eşyası yapımında kullanılmıştır. Kehribarın çeşitlerinden olan sıkma kehribar tesbih, Eski Osmanlı dönemlerinde tesbih ustaları tarafından çokça kullanılmakta ve devrin büyüklerine, padişahlarına, sultanlarına takdim edilmekteydi. Sıkma kehribar tesbihlerin en çok rağbet gören özelliği ise tesbihi çektikçe, yani tesbih ısındıkça renk değiştirilebilir olmasıdır. El becerisi ve emek harcanarak yapılan sıkma kehribar tesbih modelleri bu yüzden değeri yüksek ve pahalı aksesuarlar arasında yer almaktadır. Birçok erkeğin yanında taşıdığı tesbihler, farklı model ve tasarımlarla yeni bir sektörün oluşmasını sağlamıştır. Sıkma kehribar tesbihler, ustasının kendi zevkine ve yeteneğine bağlı olarak birbirinden farklı kesimleri ve çeşitli tonlardaki renkleriyle bizlere sunulmuştur. Sıkma kehribar tespih modellerinin büyük bir kısmının tanesi beyzi kesim olarak yapılmaktadır. Bunun nedeni tesbihin çekimini kolaylaştırmak ve ele oturmasını sağlamaktadır. Ancak tesbihin taş (tane) şekli tamamiyle kullanıcının kendi zevkine göre olduğu için beyzi kesimin yanında, arpa kesim, kapsül kesim, kesme, küre kesim şekilleri de mevcuttur. Erkeklerdeki tesbih aşkı birçok tasarımcıyı harekete geçirmiştir. Yeni bir iş sahasının açılmasını sağlamıştır. Değişik püsküller, imameler ya da tanelere isim yazılarak kullanılması sıkma kehribar tesbih modelleri açısından ne kadar ileri gidildiğinin kanıtı olmaktadır. Sıkma kehribar tesbihler sanılanın aksine kehribar tozlarının birleşmesiyle yapılmazlar. Kehribar ile başka bileşenlerin bir araya gelmesiyle oluşturulan kıymetli bir tesbih çeşitidir.

Sıkma Kehribar Tesbih Çeşitleri ve Özellikleri

Erkeklerin birçoğu için tesbih bir tutkudur. Yanlarından ayırmazlar ve sürekli ellerinin altında olsun isterler. Hem stres attıkları hem aksesuar olarak kullandıkları bu tesbihler farklı model ve tasarımlarda olabilir. Her erkek kendi zevkine uygun bir tesbihe sahip olmak ister. . Erkek imajının bir parçasıdır tesbih. Tesbih erkekler için öyle bir tutkudur ki kişi neredeyse tüm parasını bir tesbihe verebilir. Tesbihler yapılırken kullanılan malzemeye ve işçiliğe göre fiyat farklılığı göstermektedirler. Şimdi size hemen hemen her erkeğin vazgeçilmezi olan ve elini süsleyen, uygun bütçeli olduğu için çok tercih edilen bir tesbih çeşidi olan sıkma kehribar çeşitlerinden bahsedeceğim. Sıkma kehribar Osmanlı döneminden beri tesbih yapımında kullanılmaktadır. Sıkma kehribar tesbih çeşitleri taşın kesimine veya imamesinde kullanılan malzemeye göre farklılık göstermektedir. Genel olarak bilinen sıkma kehribar tesbih modelleri farklı renk kehribarlara göre değişir.

- Gümüş püsküllü sıkma kehribar tesbih

- Damarlı sıkma kehribar tesbihler

- Kazaz püsküllü sıkma kehribar tesbih

- Kapsül kesim sıkma kehribar tesbih

- Arpa kesim sıkma kehribar tesbih

- Sığırcık kesim sıkma kehribar tesbih

- Damla kesim sıkma kehribar tesbih

- Küre kesim sıkma kehribar tesbih

Sıkma Kehribar Ham Maddesi Nedir?

Kehribar aslında fosilleşmiş bir reçinedir. Dünyadaki kehribar yataklarının %90ı Rusya’da bulunur ve en fazla kehribar Rusya’dan çıkartılır. Kehribar uzun yıllar boyunca süs eşyalarının yapımında kullanılmıştır. Kehribar çok çeşitli renkte bulunabilir: turuncu, sarı, kırmızı, kahverengi, bal rengi kemik rengi, altın rengi, mavi, yeşil, siyah, renksiz… Bu saydıklarımız kehribarın ana tonlarıdır. Bu saydıklarımız haricinde yüzlerce farklı renk kehribar bulunmaktadır. Kehribar eski tarihlerde tıp bilimi için de kullanılıyordu. Antik Roma’da Kehribar çeşitli akıl hastalıklara karşına karşı koruyucu olarak da kullanılmıştı. Aynı zamanda bal ile karıştırılan Kehribar kulak burun boğaz hastalıklarında kullanılmış ve olumlu sonuçlar alınmıştı Ayrıca kehribar taşının guatr ya da baş ağrısı gibi hastalıklara da iyi geldiği söylenmektedir. Bir diğer inanış ise Kehribar taşının sol el ile tutulması durumunda vücuttaki negatif elektrik yükünü topladığına inanılır. Kehribar taşı hoş görüntüsüyle tesbih taşı olarak da kullanılmaya başlanmıştır. Kehribar taşı çok pahalı bir taştır ve saf kehribardan yapılan tesbihler de oldukça pahalıdır. Fakat sıkma kehribar, kehribar taşı ve bir takım başka taşların etkileşime girdikten sonra oluşturdukları taşlardır. Sıkma kehribarda daha az kehribar taşı bulunduğundan daha ucuzdur.

Sıkma Kehribar Tesbih Nasıl Parlatılır?

Kehribar taşı hassas ve narin bir taştır ancak bakımı iyi yapılırsa uzun yıllar parlaklığını korur. Kehribar tesbih taşları matlaştığında parlatması mümkündür. Bir kabın içerisine ispirto koyup tesbihi önce ispirtoya batırıp sonra bir bez ile silersek tesbihimiz parlayacaktır. Ayrıca kehribar tesbihimizi sıklıkla bir sabunlu bezle temizlersek, matlaşmayacaktır. Tesbih taşlarının çatlamaması için çok soğuk ve çok sıcaktan korumalıyız. Parfüm gibi kozmetik ürünleri direk üzerine uygulamamalıyız.

Sıkma Kehribar Tesbih Nasıl Anlaşılır?

Kehribar oldukça değerli ve pahalı bir taştır. Bunun yanında farklı bir kehribar türü olan sıkma kehribar daha başka taşlarla etkileşime girdiği için kehribara göre fiyatı daha uygundur. Bir tesbihin sıkma kehribar olup olmadığını anlamak için bazı yolar vardır: kehribar içinde fosil bulunduran bir taştır fakat gerçek kehribarda bu şekiller zamanla zarar görmüştür ve gözükmez. Eğer kehribar tesbihinizin taşlarında fosil görüyorsanız o tesbih gerçek bir kehribar tesbih değildir. Ayrıca kehribar güzel kokulu bir taştır. Tesbihe iğne ile dokunduğunuzda güzel bir koku gelmesi gerekir. Kötü bir koku geliyorsa kehribar tesbihiniz sahtedir. Ayrıca kehribar kolyeler gün ışığına tutulduğunda sarı ve mavi görülür iken sahte kehribar tesbihler beyaz görülür. Piyasada satılan kehribar tesbihler sertifika ile satılmaktadır. Sertifikasız ürünleri almamanızı öneririz.

Sıkma Kehribar Tesbih Fiyatları

Sıkma kehribar tesbih fiyatları işçiliğine, taşının kalitesine, püskülünün neyden yapıldığına bağlı olarak fiyat farklılığı göstermektedir. Piyasada bulunan sıkma kehribar tesbihler ortalama 200-350 TL arasında değişmektedir.

Pahalı Sıkma Kehribar Tesbih

Sıkma kehribar tesbihler saf kehribar taşından yapılan tesbihlere göre daha ucuzdur. Ancak Osmanlı döneminde çokça yapılan sıkma kehribar tesbihler günümüzde antika değeri görmektedir ve çok pahalıdır. Zamanın özel ustalarının elinden çıkmış bu tesbihler manevi değeri ve antika derecesine göre fiyatlandırılmaktadır. 1500 TL ye de pahalı sıkma kehribar tesbih vardır, 50000 TL’ye de pahalı kısma kehribar tesbih vardır. Bu antika model tesbihler özellikle hem antika hem de tesbih severlerin ilgisini çekmektedir.

Damarlı Sıkma Kehribar Tesbih Fiyatları

Sıkma kehribarlar içinde çabuk kızarıp rengini daha çok belli eden tesbih çeşididir. Piyasa fiyatları 75 TL ile 1000 TL ile değişmektedir. Ortalama bir damarlı sıkma kehribar tesbih 250 TL civarıdır.

Ucuz Sıkma Kehribar Tesbih

Sıkma kehribarın içinde karışım bulunduğu için saf kehribara göre daha ucuz olduğundan bahsetmiştik. Püskülünde kazaz işçiliği kullanılmayan ve içinde daha çok karışım bulunan ucuz sıkma kehribar tesbihler vardır. Bunların fiyatları 35 TL ile 250 TL arasında değişmektedir.

¤220.00 KDV Dahil
¤280.00 KDV Dahil
¤250.00 KDV Dahil
¤320.00 KDV Dahil
250,00 ₺ + KDV
320,00 ₺ + KDV
220,00 ₺ + KDV
290,00 ₺ + KDV
¤500.00 KDV Dahil
¤700.00 KDV Dahil
1