Bağa Tesbih

Bağa, bazı hayvanlarda bulunan, özellikle kara ve deniz kaplumbağalarında- vücudun üst kısmını ya da tamamını örten boğumlu kabuğa verilen addır. Bu iskelet benzeri yapı, düzgün dizilmiş şekillerden oluşur. Sıcak su ve özel karışımla eritildikten sonra, çeşitli eşyaların ham maddesi olarak, kullanıma hazır hale gelirler. Kullanım alanları geniştir. Bağalar, geçmişten günümüze, tesbih, fincan, mobilya, baston gibi eşyaların yapımında kullanılmıştır. Özellikle Güney Amerika’da tarak ve pudra kutularının yapımında kullanılmıştır. Ülkemizde de, çeşitli modellerde tasarlanan değerli bir tesbih türüdür. Bağa tesbih, geleneksel motifleri sevenler için iyi bir tercih olacaktır. Deneyimli tesbih ustalarının elinden çıkan bağa tesbihler, şıklığınızı tamamlayan zarif aksesuarlar olarak yerini alacaklardır.

 

Osmanlı Bağa Tesbih

Günümüzde olduğu gibi, Osmanlı padişahları, sadrazamlar ve diğer üst kademede yer alan yöneticiler, bağa tesbih kullanmışlardır. Geçmişin görkemli izlerini modern çağa taşımak, tasarımda fazlaca kullanılan tekniklerdendir. Tesbih ustaları etnik unsurlarla modern öğeleri harmanlayarak, Osmanlı bağa tesbih modelleri tasarlamaktadırlar. Çeşitleri oldukça fazladır. Sıkma damla, kehribar, gümüş gibi üretimleri vardır. Petek desen, baklava desen, zigzag motif gibi farklı çizgilerle oluşturulurlar. Bağalar, sert bir deri gibi düşünülebilir. Bu nedenle de, sağlam bir yapıdadırlar. Uzun süreli kullanım için idealdir. Osmanlı bağa tesbih, tarihi dokuyu seven kişiler için oldukça seçkin bir armağan olacaktır. Üstelik bu tesbihlerin unisex yani hem kadınlar hem de erkeklerin için olanı da üretilmektedir. Kadınlar da, bu Osmanlı bağa tesbihleri rahatlıkla kullanabilirler. Farklı boyutlarda tasarlanan Osmanlı bağa tesbihler, kullanım kolaylığı sağlarlar. İş yerinizde hem şık bir görüntü vermek hem de yoğunluktan biraz sıyrılıp rahatlamak için, bu tesbihleri kullanabilirsiniz. Koleksiyon özel bir zevktir. Kimi tesbih severler, farklı tarzlarda üretilmiş tesbihleri biriktirip bir koleksiyon oluştururlar. Osmanlı bağa tesbihler, kaliteli dokularıyla, koleksiyonunuz için iyi bir parça olacaktır. Kişiliğinize en uygun tasarımı seçerek, sizi en iyi tanımlayan Osmanlı bağa tesbihe sahip olabilirsiniz.

 

Bağa Tesbih Fiyatları

Osmanlı bağa tesbih fiyatları, değişkenlik gösterir. Diğer hayvansal grupta yer alan tesbihlere göre daha pahalıdırlar. Bu fiyatlar işçiliğe, kullanılan malzemeye göre değişkenlik gösterir. Bağalar, kakma sanatında da sıkça kullanılır. Bu nedenle bu tesbihlerin altın, sedef, gümüş kakmalı çeşitleri üretilmektedir. Ayrıca ikili, üçlü setler halinde, özel kutularında satışa sunulan Osmanlı bağa tesbihleri de vardır. Bağa tesbih modelleri, alıcılara yüksek gelebilir. Fakat sıkı bir araştırma sonrası bütçenize uygun olan modelleri bulabilirsiniz.