Tesbih

Tesbih Çeşitleri ve En Uygun Tesbih Fiyatları için Elzem Tesbih'e Göz Atın! Hemen Ücretsiz Kargo Ve Kapıda Ödeme Avantajı ile Tesbih Alın.

Tesbih Modelleri

Erkek modasının en gözde aksesuarı olarak bilinen tesbihler birçok farklı model ve çeşitte üretilmektedir. Özellikle doğal taş tesbihlerin son zamanlarda moda olması ve aynı şekilde gümüş tesbihlerin moda olması bu iki çeşidi birer adım öne çıkarmaktadır. İmamesindeki farklılıklara bağlı olarak kazaz püsküllü, gümüş püsküllü tesbihler, küre kesim, sığırcık kesim, arpa kesim, beyzi kesim modeller ve bunların farklı farklı kombinleri tesbih modelleri hakkında bilgi vermektedir.

Tesbih Yapımında Kullanılan Taşlar

Tesbih çeşitleri oluşturulurken doğal taşlardan çokça faydalanılmaktadır. Özellikle kehribar tesbihler son zamanlarda oldukça ilgi görmektedir. Bununla birlikte oltu taşları, akik taşları, yeşim taşları, mavi akik taşı, yeşil dantel akik taşı, hint akik taşı,Yemen akik taşı, ametist taşlar, kalsitli ametist taşları kullanılmaktadır. Oniks taşı, firuze taşı, safir taşı, sedef taşı, kuvars taşı, mavi yeşim taşı da kullanılan taşlar arasında yer almaktadır. Tesbih yapımında kullanılan her bir taş hem en doğal hali ile hem de işlenmiş hali ile kullanılmaktadır. Örneğin kehribar taşından oluşan tesbihler kehribar tozu ile kimyasalların birleştirilmesi ile farklı taşlar oluşturularak yapılmaktadır. Her bir tesbihte kullanılan taşların kalitesi ise kaliteli tesbih yapımını oluşturacaktır.

Tesbih Ustaları

Tesbih ustaları genellikle orta doğu kökenli olmakla birlikte yapmış oldukları tesbihlerin her bir aşamasında el emeği uygulamaktadırlar. Ancak ülkemizde de tesbih ustalığı noktasında orta doğudaki meslektaşlarına taş çıkartan ustalar bulunmaktadır. Tesbih ustalarını usta yapan en büyük özellik ise kendi imzalarını attıkları modeler oluşturmalarıdır ve kaliteli malzeme kullanmalarıdır. Bu bağlamda gümüş tesbihleri kendisi yapan, doğal taşları tozundan değil ham maddesinden kullanan, püskül yapımında gümüş kazaz işlemi uygulayan ustalardan tesbih satın alabilirsiniz. Bu özellikleri bulunduran ustalar yapmış oldukları işin kalitesine önem veren ve tesbih işinin hem manevi hem de maddi değerini bilen ustalardır. Bu ustaların elinden çıkan tesbihler şifa değeri bulunan tesbihler olarak bilinmektedir.

Tesbih Fiyatları

Tesbih fiyatları ucuz tesbihler ve pahalı tesbihler olarak ayrılabilirler. Ucuz olarak adlandırılan tesbihler ustaların elinden çıkmayan, doğal taş ya da gümüş madde yerine plastik ve ucuz ham madde kullanımından yapılan tesbihlerdir. Bu tesbihlerin diziminde kullanılan ipin de kalitesi düşük olmaktadır. Ancak pahalı olarak adlandırılan tesbihler ustaların elinden çıkan doğal taş kullanılan, gümüş tesbihler olarak satılan tesbihlerdir. Özellikle kullanılan gerçek doğal taşlar fiyatları etkilerken gümüş detaylarda kullanılan gümüşün gramajı da fiyat farklılığına neden olmaktadır.

Tesbih Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Tesbih fiyatlarının belirlenmesinde etkili olan en temel öğe doğal taş ham maddesinin alış fiyatıdır. Doğal taşın ithal olması alımın dolar ve euro üzerinden yapılmasına neden olmaktadır ki bu da tesbihin fiyatını belirlemektedir. Tesbih fiyatlarının belirlenmesinde etkili olan bir diğer faktör ise işçiliktir. Yapılan tesbihte el emeği ve geleneksel işçilik bulunan tesbihler her zaman fiyat olarak pahalı bir kategoride yer almaktadır. Ayrıca ustasının meşhur olduğu yani tesbihin çıktığı elin marka değeri olduğu ustaların ürettiği tesbihlerde pahalı olarak bilinmektedir.

Tesbih Koleksiyonları Ne Kadar?

Tesbih koleksiyonları pahalı tesbihlerden oluşmaktadır ve genellikle doğal taşının bulunması zor olan tesbihlerden meydana gelmektedir. Ayrıca tesbih koleksiyonlarında gümüş tesbihler hatta altın kaplama tesbihler bulunmaktadır. Bu koleksiyonlar için farklı tesbih çeşitleri bir araya getirilmektedir. Ayrıca koleksiyon oluşturulurken antika değeri olan tesbihlerde koleksiyon değerini artırmaktadır. Örneğin asırlık bir tesbih iyi bir koleksiyon parçasıyken tarihte adı geçen birisine ait bir tesbihte koleksiyonluk tesbih modelleri arasında yer almaktadır.

Koleksiyonluk Tesbihler

Koleksiyonluk tesbihler genellikle bir tane üretilen tesbihlerdir. Bu tesbihleri usta eller sadece bir tane üretirler ve koleksiyonuna koymak isteyen kişilere özel olarak üretirler. Koleksiyonluk tesbihlerde gerçek doğal taşlar ya da hayvan dişleri kullanılır. Ayrıca incilerinde koleksiyonluk tesbihler arasında yer aldığı bilinmektedir. Ancak onları özel kılan ustaların yapmış oldukları ince dokunuşlardır. Örneğin her bir boncuğuna Allahın isimlerinin el emeği ile işlendiği doğal taş tesbih koleksiyonluk olarak adlandırılabilir. Tüm bunlara ek olarak gümüş tesbihler üzerinde kullanılan kazaz işçiliğinin de önemli olması bu tesbihleri de koleksiyonluk olarak adlandırmaktadır.

Özel Tesbih Püskülleri

Tesbih modelleri oluşturulurken dikkat edilen en önemli detay tesbih püskülleridir. Farklı püskül çeşitleri ile farklı modeller oluşturulurken bu püsküller gümüş, doğal taş, kazaz işlemeli, yaprak desenli olarak ayrılmaktadır. Hem doğal taş tesbihlerde hem de akik tesbihlerle kullanılan püsküllerde her bir model özel olarak tasarlanırken püskül boyutları da yine tesbihe özel olarak ayarlanmaktadır. Ay yıldız motifli püsküller, tuğra modelli püsküller, damla motifli püsküller, isme özel harfle yapılan püsküller ve daha bir çok özel tasarım sonrasında istenilen her tesbihte kullanılmaktadır.

Kazaz Tesbih Püskülleri

Tesbih çeşitleri için önem arz eden kazaz tesbih püskülleri gümüş işlemeciliği ile oluşturulan püsküllerdir. Tesbihler için farklı püskül uçları oluşturulurken kazaz işçiliği de farklı farklı oluşturulmaktadır ve model çeşitliliğine gidilmektedir. Ayrıca kazaz püsküller gümüşün gram ayarına göre fiyat farklılığı taşımaktadır. İster kazaz püskülü ayrı olarak satın alabilirsiniz istersinizde kazaz püsküllü bir tesbih satın alabilirsiniz.

Özel Tesbih Uçları

Tesbih uçlarını kendisine özel olarak tasarlanması isteyenler tesbihlerini usta ellerden almalıdırlar. Tesbih ustaları tarafından hazırlanan özel tesbih uçları koleksiyonluk olarak adlandırılmaktadır ve diğer uçlara nazaran fiyat farkı ile satılmaktadır. Doğal taş kullanarak oluşturulan tesbih uçları ile gümüş ve altın işlemeli tesbih uçları özel tasarım tesbih uçları olarak bilinmektedir.

Özel Tesbih Kutusu

Tesbih koleksiyonları yapanlar için özel olarak üretilen kutular tesbihlerin korunmasını sağlamaktadır. Böylece koleksiyonun sergilenmesi için vitrin görevi gören kutlular tıpkı tesbih modelleri özelliğinde olduğu gibi farklı modeller içermektedir. Bu kutular gümüş tesbihler, doğal taş tesbihler gibi özel modeller için oluşturulduğu gibi daha sıradan tesbihler içinde oluşturulmaktadır.

Tesbih Nasıl Saklanmalı?

Tesbih saklanırken öncelikle tesbihin yapıldığı ham madde dikkate alınmalıdır. Örneğin gümüş tesbihler saklanırken arada bir gümüş parlatıcı ile temizlenmelidir. Doğal taş tesbihler ise kendisine zarar veren ortamlardan uzak tutulmalıdır. Örneğin kehribar taşlardan yapılmış tesbihler güneş ışığına uzun sure maruz kalmamalıdır.

Tesbih Koleksiyon Kutusu

Tesbih saklanırken koleksiyon kutusu kullanımı en doğru saklama biçimi olacaktır. Bu bağlamda koleksiyon kutusu da doğal malzemelerden yapılmalıdır. Bu kutu içinde saklanan tesbih modelleri hem sergilenmekte hem de korunmaktadırlar. Koleksiyon kutusu tesbih çokluğuna göre bir ya da birden fala çekmeceli olabilir. Kutu tercihi yapılırken bütçe planı da göz önünde tutulmalıdır ve bütçeye uygun bir kutu tercih edilmelidir. Kaliteli tesbihler için ise bütçe ile kutunun kalitesi dengede tutulmalıdır. Aksi takdirde tesbihlerin muhafaza edildiği kutu tesbihlerin koleksiyonel değerini düşürebilir.

Hediyelik Tesbih Kutuları

Tesbih hediye etmek isteyenlerin dikkat etmesi gereken en önemli detay tesbihin konulduğu hediyelik tesbih kutusunun da kaliteli olmasıdır. Ayrıca tesbih modeli ile uyumlu olmak zorunda olan kutu, tesbihi yapan ustanın elinden çıkarsa daha değerli olmaktadır. Gümüş tesbihler için hediyelik kutular oluşturulurken kutuda tesbihin sahibinin adı da gümüş ile yazılı olmaktadır. Aynı şekilde doğal taş tesbihlerde de kutular sahibine özel olarak hediyelik tesbih kutusu olarak tesbih ile bir araya getirilmektedir.

49,00 ₺ KDV Dahil
79,00 ₺ KDV Dahil
%38 İndirim
%38İndirim
49,00 ₺ KDV Dahil
79,00 ₺ KDV Dahil
%38 İndirim
%38İndirim
Tükenmek üzere
49,00 ₺ KDV Dahil
79,00 ₺ KDV Dahil
%38 İndirim
%38İndirim
49,00 ₺ KDV Dahil
79,00 ₺ KDV Dahil
%38 İndirim
%38İndirim
Tükenmek üzere
49,00 ₺ KDV Dahil
79,00 ₺ KDV Dahil
%38 İndirim
%38İndirim
74,00 ₺ KDV Dahil
79,00 ₺ KDV Dahil
%6 İndirim
%6İndirim
Tükenmek üzere
99,00 ₺ KDV Dahil
299,00 ₺ KDV Dahil
99,00 ₺ KDV Dahil
299,00 ₺ KDV Dahil
99,00 ₺ KDV Dahil
299,00 ₺ KDV Dahil
99,00 ₺ KDV Dahil
299,00 ₺ KDV Dahil
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... 43 >